Doğum | Dr. Arzu İlknur Özdemir

Kadın Doğum

Doğum

Hastalarıma ilk kurduğum cümle: her doğum kendine özgüdür ve iç dinamikleri farklılık gösterir. Herkesin  doğum hikayesi başkadır ve eşsizdir. Doğum tamamıyla fizyolojik bir olgudur, bebek uterustan dış dünyaya bırakılır. Bir kadının doğumunun başlayıp başlamadığının sadece uterus kasılmalarıyla değerlendirlmez. Rahim ağzının incelmesi ve açılmasının eşlik etmesi ile karar verilir. Bu önemli gününüz yaklaşırken neler olabileceğini bilmeniz size bu sabır gerektiren ama eşsiz serüveninizde destek olacaktır.

Vajinal doğum genellikle bir düzen içerisinde ilerler bu düzen ilk doğum ve sonraki doğumlarda değişiklikler gösterir. –İlk doğumda bu sıralama rahim ağzının yumuşaması, incelmesi ve açılması, ardından amniyotik kesenin yırtılması, rahim kasılmalarının daha güçlü ve daha sık gelerek bebeğinizi doğum kanalında ilerlemesişeklindedir. En sevdiğim sıralama 😉 Ama her travay ve doğum sıralamada kendine has yer değişikliklerine açıktır.

Vajinal Doğum 3 evrede gerçekleşir;

 • 1. evre aktif doğum eyleminin başlamasından rahim ağzının tam olarak silindiği yani inceldiği ve tam olarak açıldığı süreyi kapsar
 • 2. evre bebeğin Rahim ağzının tam açık pozisyonundan doğumuna kadar geçen süredir
 • 3. evre ise plasenta ve zarların ayrılması ile tamamlanır.

Doğum serüveniniz nasıl seyrederse seyretsin, unutmayın sizin ve bebeğinizin sağlığı en  önemli belirleyicidir.
Evre : Doğum İşaretleri
Rahim Ağzının İncelmesi : Efasman

Doğumun başlıca işaretlerinden birisi rahim ağzının yumuşaması ve kısalması, yani silinmesidir.  gebeliğin son zamanlarında yumuşama ve incelme başlar. Biz incelmeye efasman deriz ve yüzde ile ifade ederiz. Mesela başlangıçta 4 cm uzunluğunda kabul edilen serviks, 2 cm uzunluğa düştüğünde % 50 effase deriz. Doğum öncesi genellikle % 100 effasman oluşur.

Rahim Ağzının Açılması : Dilatasyon
Birinci evrede en önemli  bulgularından bir diğeri de rahim ağzının açılmasıdır. Dilatasyon 1 ile 10 cm arasında ifade edilir. 3 cm’ye kadar servikal açılma genellikle yavaş gerçekleşir. Bazı doğumlarda günler, hatta haftalar boyunca aktif doğum eylemi başlamaz. Aktif doğum eylemine geçildiğinde rahim ağzındaki açılma hızlanır.

Nişan Gelmesi
Rahim ağzı yani serviks vajinadan tırmanabilecek dış enfeksiyonlara karşı korunmak için kalın bir mukus tıkacı ile kapalıdır. Doğumun 1. evresinin başlaması rahim ağzında incelme ve genişlemeyi takiben mukus tıkacının kanla karışık atılmasına yol açar. Bu akıntı sümüksü kanlı bir akıntıdır. Nişan gelmesi doğumun ilk işareti olabileceği gibi aktif travaya geçiş günler alabilir. Kitabi olarak 72 saat içinde doğumun başlaması beklenir. P.S.: daha uzun zaman aldığını da gördüm 😉

Amniyos Kesenin Açılması : Suyun Gelmesi
Amniyos kesesi bebeği rahim içerisinde korunmasını sağlayan sıvı dolu bir zardır. Amniyotik sıvı ise zarın içinde bebğin çevresini saran  berrak, kokusuz ve vücut ısısındaki sıvıdır.  Amniyos kesesi açıldıktan sonra genellikle doğum için hastaneye yatılmasını öneririz.. Aktif doğum genellikle 24 saat içerisinde kendiliğinden başlar,eğer başlamazsa  suni sancı ile doğum indüksiyonu yapılabilir. Amniyotik kesenin 24 saatten uzun sure açık kalması vajinadan tırmanacak bakteriler nedeniyle bebekte ve doğum sonrası annede ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. 12. Saatte antibiotik profilaksisiyle bu durum önlemeye çalışılır.

UTERUS Kasılmaları : Kontraksiyonlar
Gebeliğin 32. Haftasından itibaren uterusta toplanma ve gevşeme olarak hissedilen “Braxton Hicks” kasılmaları hazırlayıcı  ağrılarıdır.

Kontraksiyonlar;

 • düzenli aralıklı ve sıklaşan
 • kasılma süresi uzayan – 30 saniye ile başlar 90 saniyeye kadar uzar
 • dinlenmenizden bağımsız olarak güçleniyorsa, geçmiyorsa artık gerçek doğum ağrılarıdır.

Aktif doğum eylemi ortalama olarak 6-8 saat sürer. İlk doğumlarda 12 – 14 saat kadar sürebilirken, ikinci ve sonraki doğumlarda 4-6 saate kadar düşebilir. Aktif eylem sırasında sizinde aktif olmanız size iyi gelebilir. Nefes alıp verişi düzenleyebilir ve rahatlama tekniklerini deneyebilir, ılık  duş alabilir, yürüyebilir, sallanan sandalyede sallanabilir, doğum destekçinizden kalçalara, sırt ve belinize masaj desteği alabilirsiniz.

Yanlış Alarm !
Zaman zaman kasılmalar veya su gelişi yanlış algılanıp doğum başladı sanılabilir. Vücudunuzun doğuma hazırlanma süreciyle, gerçek travay arasındaki sınır her zaman çok net değildir. Kimi gebeler haftalar süren ağrılı kasılmalara rağmen aktif doğum eylemine geçmezken, bazı gebeler hafifadet ağrısı ve bel ağrısı  hissederken aktif doğum eyleminde olabilirler.

Her doğumun belirtileri ve her gebenin algısı  kendisinehastır. Bu nedenle en ufak bir şüpheniz olduğunda doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin. Erken doğum eylemi şüphesinde özellikle 34. gebelik haftasını tamamlamadıysanız bizler preterm doğumu engellemek için önlem almak isteriz.

Hastalarıma 37. gebelik haftasından itibaren başlıyacak bir eyleme hazırlıklı olmalarını söylerim,  aktif doğum eylemi kendini belli eder. Eğer yalancı bir doğum eylemi ile başvursanız bile bu  utanılacak durum değildir. Bunu gelecek bir eylem için demo olarak kabul edin.

Evre: Bebeğin Çıkımı
Doğum travayının 2. evresi bebeğin doğum kanalından çıkımıdır. Rahim ağzı tam olarak silinmiş ve 10 cm’ye kadar açılmıştır. Birkaç dakikadan birkaç saate kadar uzayabilir. İlk doğumlarda süre daha uzundur. Bu sure kişisel farklılıklar gösterir. Doğumun bu evresinde doğal ıkınma hissiniz en kuvvetli seviyeye geldiğinde ıkınmak  enerjinizi korumanızı ve erkenden enerjinizin tükenmesini önleyecektir..

Evre: Plasentanın Ayrılması
Bebeğin çıkımını takiben plasenta ve zarları genellikle yarım saat içerisinde kendiliğinden ayrılır. Bazen 30 dk’yı geçebilir. Bu süreçte hafiflemiş olarak hissetmeye devam edeceksiniz. Uterusunuza yapacağınız masaj kanamayı azaltacaktır. Doğum sırasında epizyotomi uygulandıysa onarımınız 10-15 dakika sürecektir.

Epizyotomi
Doğum sırasında doğumu kolaylaştırmak için uygulanan kesi işlemi olan epizyotomi vagina girişinden anüse doğru dik veya 45 derece açıyla dışa doğru uygulanan kesidir.

Epizyotomi;

 • ciddi derecede vulva-vajinal yırtılma riski yüksekse
 • bebeğin geliş pozisyonu anormal ve çıkım alanını genişletmek gerekiyorsa uygulanmaktadır

Kesi hattına lokal anestezi uygulanır ve bebeğin çıkım anından hemen önce kesi yaplır. İyileşme süreci çok hızlıdır, bir hafta içerisinde gerçekleşir. Yara yeri temiz ve kuru tutulmalıdır. Kabızlık gelişmemesine özen gösterilmelidir.

Aşağıdaki durumların varlığında doktorunuzla iletişime geçmelisiniz;

 • vücut ısısının  >37,8 derece
 • yoğun miktarda vajinal kanama
 • pis kokulu vajinal akıntı
 • epizyo hattında şişme, morarma, dikişlerde ayrılma
 • idrar yaparken yanma ve acı
 • memede kızarıklık, ısı artışı
 • bacakta ağrı veya şişme
 • değişken duygu dalgalanmaları, yemek yiyememe, yorgunluk, aşırı mutsuzluk, bebeğin bakımını yapamama, kendinize veya bebeğinize zarar verme düşünceleri doğum sonrası depresyonun belirtileridir.
« Geri Dön