GEBELİKTE, 3 GÜNDEN FAZLA SÜREN MANTAR ENFEKSİYONUNA DİKKAT! | Dr. Arzu İlknur Özdemir

Kadın Hastalıkları

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Op. Dr. Arzu İlknur Özdemir

Mantar enfeksiyonları sık karşılaşılan bir vajinal enfeksiyon olup gebelikte daha sık görülmektedir. Bu enfeksiyona neden olan mikroorganizma “candida” ailesinden candida albicans’dır.

Mantar enfeksiyonu başkasından bulaşmaz

Normalde vajinanızda ve barsak sisteminizde mantarlar belirli bir miktarda bulunur. Vajinal mantar enfeksiyonu genellikle başkasından bulaşmaz. Gebelikte yüksek östrojen düzeyleri vajina hücrelerinde daha fazla glikojen üretimine neden olur. Bu durum mantarların daha kolay çoğalmasına ve problem oluşturmasına yol açar. Bazı araştırmalara göre de östrojenin direkt olarak mantarların hızlı çoğalmasına ve vajina duvarlarına daha kolay yapışmasına neden olabileceği ileri sürülmüştür.

Kaşıntı ile başlar

Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve sıcak etkisi önce hafifler sonra daha da artar. Hastaların çoğunda dış genital organlarda iritasyon acıma ve yanma, bazen de vajina girişinde ödem ve kızarıklık, ciltte soyulma vardır. Özellikle idrar yaparken, idrarın çıkış yeri olan üretra ve idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur. Cinsel ilişki sırasında da ağrı olabilir. Kokusuz, genellikle krem rengi-beyaz, süt-kesiği kıvamında bir akıntı eşlik edebilir. Genellikle akıntıda kötü kokulu değildir. Kokunun olması mantara eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir. Gebelikte mantar enfeksiyonlarının daha sık görülmesine neden olan diğer bir faktör de bağışıklık sistemindeki değişikliklerdir.

Gebeliğin son 3 ayında mantar riski artar

Gebelikte özellikle son 3 ayda hücresel bağışıklığın azalması ile mantar enfeksiyonu gelişimi kolaylaşır.

Gebelikte vajinal mantar enfeksiyonları gebelik üzerinde olumsuz etkiler göstermez ama gebelikte kontrol altına alınması daha zor olabileceğinden şikayetler hissedildiğinde doktorunuza başvurmalısınız. Tanı basit bir vajinal muayene ile konulabilir. Vajinadan alınan akıntı örneğine potasyum hidroksit damlatılarak mikroskop altında bakılması ile mantar hifleri izlenebilir.  Bazen hekiminiz muayene esnasında laboratuvar tanısı için vajinal kültür de alabilir.

Tedavide krem ve vajinal fitiller kullanılır

Gebelikte vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi biraz daha zor olabilir. Tedavinin başlanması ile akut şikayetler büyük ölçüde giderilir. Gebelik sürecinde tedavide yalnızca lokal ilaçlar  kremler ve vajinal fitiller kullanılabilir. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir. Şikayetlerin 3-7 gün içerisinde geçmesi beklenir. Eğer 3 gün içinde şikayetler geçmez ve kötüleşirse mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Çünkü bazen mantar için lokal olarak kullanılan ilaçlar alerjik reaksiyonlara, dış genital organlarda ödeme neden olabilirler. Bazen de eşlik eden cinsel yolla bulaşan başka enfeksiyonlar olabilir. Tedavi süresince ve mantardan korunmak için genel yaşam alışkanlıklarında da bazı değişiklikler yapmak enfeksiyonun tekrarını önleyebilir. Çünkü vajinal mantar enfeksiyonları %5-25 hastada tekrarlayabilir. Bunun için naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın ıslak mendillerle silinmemesi, sabun ve şampuanlarla yıkanmaması tedaviyi kolaylaştırır.

« Geri Dön