Laparoskopi

Laparoskopi

Laparoskopi nedir?

Laparoskopi kapalı cerrahi işlemi olup karın boşluğuna kamera yardımıyla bakılmasını sağlayan bir endoskopi türüdür. Göbek deliğinden açılan yaklaşık 1 cm lik bir delikten karın boşluğuna ilerletilen kamera sayesinde karın içi tüm organlar izlenebilir. Bu nedenle laparoskopi sadece kadın hastalıkları ile ilişkili durumların tedavisinde değil, genel cerrahi, üroloji gibi birçok branşta da yaygın kullanılan bir cerrahi tekniktir.

Laparoskopi hangi durumlarda yapılır?

Günümüzde sosyal hayatta daha aktif rol üstlenmeleri nedeniyle biz kadınlar uygulanacak operasyonlar sonrası uzun süre hastanede kalmak, iyileşmek için haftalarca beklemek yerine günübirlik cerrahi işlemleri tercih etmekteyiz. Bunun yanında kozmetik olarak beklentilerin son derece yüksek seviyeye ulaştığı hayatımızda ameliyat sonrası karnımızda kocaman iz olsun istemiyoruz. Operasyon sonrası 1 gün hastanede kalıp 3-4 gün içinde günlük yaşantımıza dönmemizi sağlayan laparoskopik cerrahi günümüzde en yaygın tercih edilen operasyon tekniğidir.

Artık laparoskopik cerrahi günümüzde tüm jinekolojik hastalıkların tedavisinde uygulanabilmektedir. Kanser tedavilerinden, idrar kaçırma operasyonlarına, üreme sağlığı ile ilgili miyom, yumurtalık kistleri, fallop tüpleri ile ilgili hastalıklardan dış gebelik gibi durumlara kadar birçok kadın hastalıklarına laparoskopik teknik uygulamak mümkündür.

Laparoskopi nasıl uygulanır?

Laparoskopik cerrahi genel anestezi altında uygulanmalıdır. Donanımlı ameliyathaneler, tecrübeli ekiplerce uygulanması gereken bu cerrahi teknik yüksek düzeyde teknolojik altyapı gerektirmektedir.

Laparoskopik cerrahide göbek deliği çukuruna açılan bir cm lik delikten ilerletilen özel kanüller ile karın içi boşluğu karbondioksit gazı ile şişirilir. Ardından ilerletilen teleskop ile tüm karın içi organları izlenebilir. Doktorun tercihine ve hastalığın durumuna göre kasık bölgesine açılan iki ya da üç adet yarım santimetrelik delik içinden ilerletilen cerrahi kanüller ile operasyon uygulanır.

Laparoskopinin avantajları nelerdir?

Laparoskopinin en önemli avantajları, çok daha kısa sürede iyileşme sağlanması ve açık ameliyatlardan sonra gelişebilen enfeksiyon riskinin en aza indirilmesidir. Günümüzde laparoskopik cerrahi sonrası hastalarımız çoğu zaman aynı gün ve ya 1 gün sonra taburcu edilmektedir. Toplam iyileşme süresi, yapılan cerrahiye bağlı olarak değişmekle birlikte, 3–5 gün arasındadır. Ardından hastalar günlük yaşantılarına ameliyat olmamış gibi dönebilmektedirler. Laparoskopi sırasında karın cildinde küçük kesiler açıldığı için ameliyat sonrası çok daha az ağrı olur. Cerrahi sonrası ağrılar, ağrı kesiciler ile kolayca kontrol edilebilir düzeydedir. Ayrıca bu kesilerin kusursuz iyileşmesi sonucu kozmetik sonuçlar da mükemmeldir. Kullanılan özel kamera sayesinde birçok hastalıkta ameliyat sırasında cerrahın görüş sahası açık ameliyatlara göre daha iyi olmakta ve operasyon daha güvenli yapılmaktadır.

Laparoskopinin riskleri nelerdir?

Her cerrahi prosedürde olduğu gibi laparoskopinin de bazı riskleri mevcuttur. Operasyonun riskleri özellikle laparoskopinin yapılma nedeni olan hastalıkla yakından ilişkilidir. Tüp bağlama, yumurtalık kisti gibi operasyonlar sırasında riskler son derece düşükken, kanser ameliyatları, genital abse ve ilerlemiş evre endometriozis cerrahilerinde daha yüksek risk mevcuttur. Laparoskopik cerrahi sırasında açık ameliyatlarda görülebilecek tüm komplikasyonlar görülebilmektedir. Ancak uygun önlemler alındığında, tecrübeli ekiplerde bu tür komplikasyonların görülme sıklığı son derece nadirdir.

« Geri Dön