TÜP BEBEĞİN EN KRİTİK BASAMAĞI: EMBRİYO TRANSFERİ | Dr. Arzu İlknur Özdemir

Tüp Bebek

Op. Dr. Arzu İlknur Özdemir- Tüp Bebek Merkezi

Tüp bebek tedavisinde başarı sağlamanın en kritik ve en son basamağı embriyo transferidir. Embriyo transferi ağrısız, sedasyon (uyutma) ve başka ilaç kullanılmasını gerektirmeyen; ancak oldukça önemli, büyük dikkat ve zaman gerektiren bir süreçtir.

Embriyo transfer süreci
Embriyo transferi işlemi vajinaya spekulumun(muayene aleti) yerleştirilerek rahim ağzının görüntülenmesiyle başlar. Rahim ağzı kültür sıvısı ile yıkanır. Rahim ağzı salgısı steril bir şırınga aracılığıyla temizlenir. Hasta kimliğinin teyidi sonrasında embriyo(lar) embriyolog tarafından transfer kateterine yüklenir ve işlemi yapan doktora ulaştırılır. Kateter karından tutulan ultrason probu eşliğinde rahim ağzından geçilerek rahim içerisinde embriyonun bırakılacağı uzaklığa ilerletilir ve embriyo bırakılır. Kateter çıkarılarak embriyolog tarafından geride kalan embriyo olup olmadığı kontrol edilir.

Amaç embriyoyu en iyi tutunabileceği yere hasarsız bırakmak
Başarılı bir embriyo transferinin amacı embriyoların en iyi tutunabilecekleri yere hasar olmaksızın bırakılmasıdır. Başarısız transferin en önemli nedenleri ise; endometriumun zedelenmesi, rahim kasılmaları, embriyoların uygun olmayan yere bırakılması veya işlem sırasında embriyolara zarar verilmesidir. Klinik çalışmalar sonrası embriyo transferi tekniğinin iyileştirilmesinin gebelik oranlarını da iyileştirdiği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle kliniğimizde de uyguladığımız aşağıdaki teknikler önerilmiştir. Çalışmalar göstermektedir ki; transferin kolay olması gebelik oranlarında belirgin artışa neden olmaktadır. Prosedür basit görünmesine rağmen sıklıkla güç transferle karşılaşılabilir. Rahim ağzı darlıkları, rahim ağzı ve rahim arasındaki açının keskin olduğu durumlarda transfer güçlükleri yaşanabilir. Rahmin tepesine (fundusuna) dokunulması, rahim ağzının manipülasyonları rahim kasılmalarına neden olabilir. Bu nedenle pek çok teknik kullanılarak transfer kolaylaştırmaya çalışılır:

Ultrason Rehberliğinde Transfer
Transfer sırasında ultrason kullanılması kateterin travmaya neden olmadan ilerletilmesi ve embriyoların rahim içinde doğru yere bırakıldığından emin olunmasını sağlayan bir yöntemdir. Ultrason sayesinde rahmin tepesine dokunulmasından kaçınılabilir ve rahim ağzının uzun olduğu durumlarda rahim ağzından geçildiği izlenebilir. Böylece embriyolar doğru yere konulur. Özellikle miyomların rahim duvarını bozduğu durumlarda veya geçirilmiş sezaryenden dolayı rahim duvarında oluşan boşluklar nedeniyle kateter takılabilir veya yönü değişebilir. Ultrason ile karından bakılabilmesi için dolu bir mesane gerekmektedir, bu aynı zamanda rahim ağzı ile rahim arasındaki açının düzelmesini ve transferde kolaylık sağlar. Bu son ve önemli aşamanın hasta tarafından da görüntülenebilir olması hasta açısından büyük konfor sağlar.

Gebelik oranlarını artırmak için neler yapıyoruz?
Rahim ağzında mukus olması embriyoların rahim içine bırakılmasını engelleyeceğinden mukusun steril enjektör ile temizlenmesi gerekmektedir. İdeal embriyo transfer kateteri rahim ağzı ve rahim duvarına zarar vermeyecek derecede yumuşak, ama aynı zamanda rahim içindeki doğal boşlukların konturu boyunca eğim sağlayabilecek bir yapıda olmalıdır. Yumuşak kateterlerin kullanılması gebelik oranlarını iyileştirebilir. Eskiden transfer sonrasında hastalara yatak istirahati önerilirdi. Böylece fiziksel aktivite sınırlandırılarak embriyonun rahime tutunması kolaylaşır diye düşünülürdu. Ancak yatak istirahatinin gebelik oranlarını artırmakta hiçbir yararı olmadığı çalışmalarda ortaya çıkmıştır.

« Geri Dön